Živnostenský úřad upozorňuje na placení služeb, které mohou být zaměněny za povinnou platbu státu

Živnostenský úřad upozorňuje na placení služeb, které mohou být zaměněny za povinnou platbu státu

publikováno: 12.11.2019

Zlín - Živnostníci pozor! Odbor živnostenský upozorňuje na nevyžádanou placenou službu za registraci do veřejného rejstříku živností. Nejedná se však o povinnou zákonnou platbu. Ta činí 1000 korun při registraci na úřadě a je konečná.

„Množí se případy, když začínajícím podnikatelům přijde složenka na částku 2.690 za registraci do veřejného (blíže nespecifikovaného) rejstříku a někteří si to mohou vyhodnotit jako povinnou platbu. Sdělujeme, že se nejedná o další správní poplatek vůči živnostenskému úřadu,“ upozorňuje Naděžda Hasíková, vedoucí Odboru živnostenského zlínského magistrátu.

Při prvním ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi je zaplacen správní poplatek ve výši 1.000,- Kč, přičemž tato částka je za provedený úkon konečná. Pracovníci živnostenského úřadu provedou zápis do živnostenského rejstříku, a tím se podnikatel zobrazí ve veřejné části živnostenského rejstříku, ze které pak čerpají ti, kteří posílají další zpoplatněné nabídky. Zápis v živnostenském rejstříku si na webu zkontrolujete na oficiálních stránkách na adrese www.rzp.cz.

Nabídka firmy OFFICE POINT s.r.o., která vystupuje pod hlavičkou Živnostenská komora České republiky, na zápis do živnostenského portálu, je návrhem na uzavření smlouvy, jejímž předmětem je úplatná registrace do veřejného rejstříku, nikoli živnostenského rejstříku, a s tím spojené poskytování inzertních služeb.

„Pozor na lehce zaměnitelné výrazy živnostenský úřad x živnostenská komora, veřejná část živnostenského rejstříku x veřejný rejstřík,“ upozorňuje vedoucí odboru.

 

Vložil/a: Lukáš Fabián
Čtenost článku: 747