Möhlin

Údaje o městě Möhlin
Stát: Švýcarsko
Vzdálenost: 1030 km
Počet obyvatel: 10 909
Poloha: mapa
Rozloha: 18,79 km2
www: www.moehlin.ch
Partnerství od: 2017
(27. 5. 2017 ve Zlíně)
smlouva o partnerství (česká a Švýcarská verze)

Möhlin je město v okrese Rheinfelden, rozkládá se podél řeky Möhlinbach v Aargau ve Švýcarsku. V roce 1932 zde firma Baťa otevřela svou továrnu. Výstavba továrních budov a okolních obytných prostor byla inspirována původním urbanismem města Zlína v Československu. Möhlin má rozlohu 18,79 kilometrů čtverečních. Většina obyvatel kraje hovoří německy, italština je druhým nejčastějším jazykem.

Obě města spojují historická pouta. Ta byla vytvořena rozvojem firmy Baťa a stvrzena tragickým úmrtím Tomáše Bati při jeho letu na otevírání nové pobočky v Möhlinu v roce 1932.

Boty se začaly v Möhlinu vyrábět téhož roku a produkce tam vydržela až do roku 1990. Z továrních budov se stal ''Baťa Park'', který je z části památkově chráněný. V současné době města spojují společné přístupy k nalezení nové dynamiky týkající se nejen roviny ekonomické, sociální a vzdělávací, ale i kulturní.

Oficiální podpis smlouvy o partnerství se uskutečnil 27. května 2017 v Baťově vile ve Zlíně při příležitosti Švýcarsko - české slavnosti. Kromě podpisu smlouvy došlo také k výměně cenných městských artefaktů. Starosta Möhlinu obdržel od primátora Miroslava Adámka symbolický klíč od zlínských městských bran. Na oplátku obdržel od starosty města Möhlin Fredy Böhniho prapor města Möhlin.