Městem pojede Martin na bílém koni

Městem pojede Martin na bílém koni

publikováno: 7.11.2019

Zlín – V pondělí 11. listopadu projde centrem Zlína družina malých Martínků. V čele průvodu pojede Martin na bílém koni – žák literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Zlín.

Průvod s malými zpěváky a tanečníky vyrazí od zámku v 15:30 h na náměstí Míru, kde Martínky přibližně v 15:45 h přivítá primátor města Zlína Jiří Korec.  Poté se družina přesune ke Zlínskému klubu 204 a vrátí se zpět k zámku. Na každé zastávce zazní fanfáry a Martin na bílém koni přednese pozvání na předvánoční akce ZUŠ Zlín, knihovny a muzea. Mimo to se o krátké promluvy k přítomným a vystoupení postarají žáci stejné umělecké školy ze všech oborů.

Koně pro tradiční průvod Martínků zapůjčil i letos Jezdecký klub Žlutava a jeho zabezpečení si na svá bedra vzali strážníci Městské policie Zlín.

Akci pořádají již po devatenácté žáci a učitelé Základní umělecké školy Zlín za podpory statutárního města Zlína.

Svátek Svatého Martina se slaví 11. listopadu, kdy podle pranostiky má Martin přijet na bílém koni a přivézt první sníh. Dle legendy byl světec Martin z Tours původně, po vzoru svého otce, římský voják, který sloužil ve 4. století ve Francii. V roce 335 se u francouzského města Amiensu podělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem, jenž žádal o almužnu. Příští noc se pak Martinovi zjevil Ježíš oblečený v darovaném plášti. Později se Martin stal biskupem, který se vyznačoval velkou skromností. Existuje také mnoho legend a vyprávění o jeho skutcích a zázracích.

 

Vložil/a: Irena Orságová
Čtenost článku: 1408